Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwa tygodnie na wniesienie zarzutów od nakazu zapłaty

16 kwietnia 2013 | Postępowanie egzekucyjne | Arkadiusz Jaraszek

Środek odwoławczy dłużnika powinien wskazywać wszystkie okoliczności faktyczne i dowody na ich potwierdzenie. Późniejsze ich zgłoszenie jest niedopuszczalne.

Zanim przedsiębiorca-wierzyciel skieruje sprawę do sądu, najpierw musi wygrać spór o swoje należności przed sądem i uzyskać tytuł wykonawczy. W praktyce prowadzenia działalności gospodarczej – z uwagi na fakt, że spory dotyczą najczęściej należności pieniężnych – sprawy kierowane są do rozstrzygnięcia w postępowaniu nakazowym.

W tego typu sprawach sądy nie przeprowadzają rozpraw i nie wysłuchują np. dłużników, a nakazy zapłaty wydają wyłącznie na podstawie dokumentów np.: zaakceptowanego przez dłużnika rachunku (np. w postaci faktury VAT), wezwania dłużnika do zapłaty i pisemnego oświadczenia dłużnika o uznaniu długu czy weksla, czeku, warrantu lub rewersu należycie wypełnionych, których prawdziwość i treść nie nasuwają wątpliwości.

Sąd wyznaczy rozprawę

Przyznanie przez sąd należności wierzycielowi w takim trybie nie oznacza, że dłużnik w żaden sposób nie może się bronić i sprawa przeciw niemu zostanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9513

Wydanie: 9513

Spis treści
Zamów abonament