Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy stajemy się coraz głupsi

15 czerwca 2013 | Nauka | Piotr Kościelniak
Szczyt intelektualnej sprawności ludzkość ma już za sobą – uważają naukowcy
źródło: 123rf.com
Szczyt intelektualnej sprawności ludzkość ma już za sobą – uważają naukowcy

Stare powiedzenie „kiedyś było lepiej” zyskało potwierdzenie. Przynajmniej jeśli chodzi o inteligencję.

Rozszyfrowaliśmy kod DNA, latamy turystycznie w kosmos, nasze maszyny badają inne planety, podczas gdy my na Ziemi rozbijamy atomy i poszukujemy „boskiej cząstki".

Jesteśmy szczytowym osiągnięciem ewolucji. Panami stworzenia. Z pokolenia na pokolenie wiemy coraz więcej, coraz więcej umiemy. Jesteśmy coraz mądrzejsi.

A może nie?

Są naukowcy, którzy uważają, że inteligentni to my byliśmy. Kiedyś. A teraz nasze zdolności umysłowe kurczą się, a nie rosną. Innymi słowy – nasi przodkowie byli mądrzejsi. I to wniosek nie tylko z obserwacji tego, co dzieje się w Internecie, ani z faktu, że spada liczba patentów w przeliczeniu na głowę mieszkańca Ziemi.

Inteligencja płodności szkodzi

Argument pierwszy jest „genetyczny". Przed rokiem Gerald Crabtree z Uniwersytetu Stanforda na łamach „Trends in Genetics" opublikował zdumiewające wyniki analizy fragmentów DNA mających odpowiadać za naszą inteligencję. Crabtree ocenia, że genów wpływających na intelekt człowieka jest od 2 do 5 tys.

Obliczył, że na przestrzeni ostatnich 3 tys. lat ludzkość doświadczyła co najmniej dwóch mutacji szkodzących poziomowi intelektualnemu. W kolejnych tysiącleciach doświadczy następnych. Oczywiście nie wszystkie mutacje muszą mieć negatywny wpływ na intelekt. Ale być...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9562

Wydanie: 9562

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament