Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Awantura o pakiet

29 lipca 2013 | Publicystyka, Opinie | Zbigniew Ziobro
Zbigniew Ziobro
autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: Fotorzepa
Zbigniew Ziobro
Motorem ofensywy w dziedzinie unijnej polityki klimatycznej była Europejska Partia Ludowa – uważa autor. Na zdjęciu: Donald Tusk podczas kongresu EPP w Warszawie, 29.04.2009 r.
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Motorem ofensywy w dziedzinie unijnej polityki klimatycznej była Europejska Partia Ludowa – uważa autor. Na zdjęciu: Donald Tusk podczas kongresu EPP w Warszawie, 29.04.2009 r.

W 2007 roku Angeli Merkel wyjątkowo zależało na ustępstwach Polski w sprawie nowego traktatu unijnego. Dlatego też zgodziłaby się na wyłączenie pakietu klimatycznego dla naszego kraju w zamian za naszą zgodę na traktat – pisze europoseł Solidarnej Polski.

W sporze o pakiet klimatyczny nie mają racji ani Jarosław Kaczyński, ani Donald Tusk. Obydwaj ponoszą bowiem odpowiedzialność za jego przyjęcie. Realizacja pomysłu Solidarnej Polski zwiększa szansę jego zablokowania. Dlatego PiS z PO powinny wesprzeć europejską inicjatywę obywatelską „Stop pakietowi!".

Stracona szansa

Nazwa „pakiet klimatyczny" to przykład unijnej nowomowy. Dla Polski oznacza to wyeliminowanie gospodarki opartej na węglu, czyli dekarbonizację. Inaczej mówiąc, chodzi o zastąpienie energetyki węglowej energetyką jądrową, gazową, wiatrową itd. A w konsekwencji wyeliminowanie przewagi konkurencyjnej Polski, jaką mogła być tania, rodzima energia, napędzająca rozwój naszego przemysłu, tworzącego setki tysięcy miejsc pracy.

Europejska polityka energetyczno-klimatyczna jest nieefektywna

Dla każdego, kto ma minimalne pojęcie o polskiej gospodarce, musi być jasne, że tego rodzaju projekt uderza w podstawowe interesy naszego kraju. A to z trzech powodów. Po pierwsze, dlatego, że ponad 90 proc. energii elektrycznej produkujemy z węgla, którego zasoby przekraczają 100 lat. Po drugie, że w naszych warunkach produkcja energii z węgla jest zdecydowanie najtańsza. I wreszcie po trzecie, niemal wszystkie technologie niskoemisyjne musielibyśmy w całości importować za dziesiątki miliardów euro, napędzając gospodarki wysoko...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9599

Wydanie: 9599

Spis treści
Zamów abonament