Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez luki w stażu w ZUS-owskich papierach

06 września 2013 | Prawo i praktyka | Małgorzata Kozłowska
Komentuje Mirosław Łabanowski radca prawny Kancelaria Lex Consulting
źródło: Rzeczpospolita
Komentuje Mirosław Łabanowski radca prawny Kancelaria Lex Consulting
Patrycja Zawirska radca prawny, kieruje Zespołem Prawa Pracy w K&L Gates Jamka sp.k.
źródło: Rzeczpospolita
Patrycja Zawirska radca prawny, kieruje Zespołem Prawa Pracy w K&L Gates Jamka sp.k.

Nawet w okresie, kiedy pracownik pozostawał poza etatem, bo szef go zwolnił z naruszeniem prawa, a sąd przywrócił na posadę, ma podlegać ubezpieczeniom od dnia zwolnienia do dnia powrotu do firmy

Wyrok sądu o przywróceniu do pracy powoduje, że stosunek pracy nawiązuje się ponownie, ale dopiero od chwili zgłoszenia przez pracownika gotowości do pracy. Przywrócony ma na to 7 dni od daty uprawomocnienia się orzeczenia (zob. wyrok SN z 19 grudnia 1997 r., I PKN 444/97).

Jeśli się spóźni, przełożony może odmówić dopuszczenia go do pracy, chyba że podwładny nie dotrzymał terminu z przyczyn od siebie niezależnych.

Jak wskazał SN w wyroku z 29 czerwca 2005 r. (I PK 326/04), „orzeczenie sądowe anuluje skutki nieprawidłowego rozwiązania umowy, a przystąpienie do pracy przywraca ważność poprzedniemu stosunkowi pracy, właśnie z dniem dopuszczenia do pracy. Poprzednia umowa o pracę staje się z tą datą obowiązująca". Nie ma więc potrzeby zawierania nowej umowy o pracę.

Wsteczne rozliczenie

Za czas pozostawania bez pracy podwładnemu należy się wynagrodzenie za 2 miesiące, a jeśli okres wypowiedzenia trwał 3 miesiące – jednomiesięczna pensja. Ograniczenie to nie dotyczy kobiet w ciąży oraz osób przebywających na urlopie macierzyńskim. Muszą one otrzymać wynagrodzenie od dnia nielegalnego rozwiązania umowy.

Czas pozostawania bez pracy, za który sąd przyznał płacę, wlicza się do okresu zatrudnienia. Reszty tego czasu nie traktuje się natomiast jako przerwy w pracy, skutkującej utratą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9632

Wydanie: 9632

Spis treści

Moje Podróże

Media planet

Rzecz o biznesie

Zamów abonament