Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nikt nie popycha nas w stronę przedsiębiorczości

06 września 2013 | Ekonomia | Jan Kastory
źródło: materiały prasowe

Polski system edukacyjny, z pojedynczymi wyjątkami, jest całkowicie oderwany od rynku pracy – ocenia wspołtwórca Stowarzyszenia Polska Młodych.

Pracodawcy wolą absolwentów, którzy są wyuczeni konkretnego zawodu. Mniej interesuje ich umiejętność krytycznego myślenia, skłonność do refleksji i inne miękkie kompetencje.

Z punktu widzenia rynku pracy należałoby więc poświęcać mniej czasu kierunkom naukowym, a więcej czasu kierunkom zawodowym przygotowujących specjalistów w konkretnych dziedzinach. Rynek pracy nie jest czuły na delikatną naturę nauk teoretycznych, których ograniczanie spowodowałoby śmierć poprzez zaniedbanie. Uniwersytet z założenia miał być miejscem kultu nauki.  Nauka  albo będzie traciła na tym, że mieszka pod jednym dachem ze „szkołą zawodową", albo uczelnie wciąż będą produkowały „etatowych pracowników" i „myślących bezrobotnych".

Niepraktyczne kierunki

Badania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9632

Wydanie: 9632

Spis treści

Moje Podróże

Media planet

Rzecz o biznesie

Zamów abonament