Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozwój załogi na koszt zakładu

07 listopada 2013 | Prawo i praktyka | Marta Kosakowska

Pracodawca może wystąpić z inicjatywą, że pokryje część bądź całość kosztów związanych z edukacją podwładnego. Nie oznacza to jednak, że musi płacić za naukę, gdy to sam zatrudniony chce się dokształcać.

Pracownicy coraz częściej podnoszą kwalifikacje oraz zdobywają nowe umiejętności i wiedzę w trakcie trwania stosunku pracy. Dlatego podejmują różne studia lub uczestniczą w kursach. Mogą to robić z własnej inicjatywy (za zgodą pracodawcy), jak i z inspiracji szefa, któremu zależy na wykwalifikowanym, kompetentnym personelu. Art. 102-1036 k.p. regulują zagadnienia dotyczące kwalifikacji zawodowych pracowników i spraw z nimi związanych.

Jakie ułatwienia

Jedną z podstawowych zasad prawa pracy jest ułatwianie etatowcom podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Nie oznacza to jednak, że prawo zobowiązuje szefa, aby płacił za edukację podwładnych. Jeżeli jednak dobrowolnie zaproponuje dofinansowanie kształcenia członków załogi, podstawą jest tu art. 1033 k.p. Zgodnie z nim pracownikowi można przyznać dodatkowe świadczenia, np. opłacić przejazdy, czesne, podręczniki, a nawet zakwaterowanie. Jest to katalog otwarty, pracodawca może pokryć także inne wydatki związane bezpośrednio z edukacją etatowca. Aby określić prawa i obowiązki stron stosunku pracy związane z dodatkowym kształceniem, lepiej zawrzeć umowę szkoleniową, zwaną też umową o podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Jeśli to szef wystąpi z propozycją jej podpisania, pracownik nie musi się nią związać.

Jej elementem uzupełniającym bywają dodatkowe świadczenia, do których zobowiązuje się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9684

Wydanie: 9684

Spis treści

Media planet

Zamów abonament