Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ile odpowiedzialności za długi spółki dzielonej

05 grudnia 2013 | Dobra Firma | Łukasz Bernatowicz
 Krzysztof Gładych

Podział spółki nie powinien prowadzić ani do pogorszenia sytuacji wierzycieli, ani też pozwalać na uniknięcie spłaty jej zobowiązań.

Art. 546 Kodeksu spółek handlowych stanowi, że „Za zobowiązania przypisane w planie podziału spółce przejmującej lub spółce nowo zawiązanej pozostałe spółki, na które został przeniesiony majątek spółki dzielonej, odpowiadają solidarnie przez trzy lata od dnia ogłoszenia o podziale. Odpowiedzialność ta jest ograniczona do wartości aktywów netto przyznanych każdej spółce w planie podziału". Zgodnie więc z regulacją kodeksową, zobowiązania spółek przypisane są w planie ich podziału.

Plan podziału zakłada przeniesienie majątku spółki dzielonej na spółkę przejmującą lub spółkę nowo zawiązaną. Podział obejmuje zarówno aktywa, jak i pasywa spółki. Jeżeli plan podziału przypisywać będzie jednej z wymienionych spółek zobowiązania, to spółka taka nie będzie ponosić  odpowiedzialności samodzielnie. Według przytoczonego przepisu istnieje bowiem odpowiedzialność solidarna spółek – dzielonej i nowo powstałych. Ratio legis tego rozwiązania polega na przeciwdziałaniu tworzenia tzw. centrum...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9707

Wydanie: 9707

Spis treści
Zamów abonament