Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przerwanie ułożonego grafiku utrudnia rachunki

05 grudnia 2013 | Prawo i praktyka | Aldona Salamon
Harmonogram na 3-miesięczny okres rozliczeniowy
źródło: Rzeczpospolita
Harmonogram na 3-miesięczny okres rozliczeniowy

Jeśli pracownik odejdzie z firmy w trakcie dłuższego niż miesięczny okresu rozliczeniowego, trzeba ustalić obowiązujący go w tym czasie wymiar godzin i niejednokrotnie zapłacić za nadgodziny.

Po ostatniej, sierpniowej nowelizacji przepisów o czasie pracy, umożliwiającej wydłużenie okresu rozliczeniowego maksymalnie do 12 miesięcy w każdym systemie czasu pracy, większego znaczenia niż dotychczas nabiera art. 1516 kodeksu pracy. Reguluje on kwestie rozliczenia czasu pracy i zapłaty wynagrodzenia w przypadku rozwiązania umowy o pracę przed zakończeniem okresu rozliczeniowego.

Plan na dłużej

W trakcie przedłużonego okresu rozliczeniowego rozkład czasu pracy zatrudnionych określa liczbę godzin do przepracowania w poszczególnych miesiącach. Na ogół nie pokrywa się ona z liczbą godzin do przepracowania w każdym z miesięcy odrębnie. W efekcie w razie rozwiązania umowy w trakcie okresu rozliczeniowego, konieczne jest ustalenie obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy w przedziale czasowym od pierwszego dnia tego okresu do dnia zakończenia współpracy, a następnie porównanie tego wymiaru z czasem faktycznie przepracowanym. Jeżeli okaże się, że podwładny przepracował większą liczbę godzin niż ta, która go obowiązywała, należy mu wypłacić stosowną rekompensatę pieniężną. W tej sytuacji może bowiem dojść do przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu w przepracowanym okresie.

Przekroczenie normy

Aby ustalić, czy taka okoliczność miała miejsce, pracodawca powinien obliczyć – zgodnie z zasadami określonymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9707

Wydanie: 9707

Spis treści
Zamów abonament