Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dotacje na tworzenie nowych produktów

16 stycznia 2014 | Dobra Firma | Michał Kołutniak

FUNDUSZE UNIJNE | Laboratoria, badania, prototypy, wynalazki. To elementy, które w coraz większym stopniu decydują 
o konkurencyjności firm zajmujących się produkcją. I właśnie na prowadzenie badań lub rozwijanie dotychczasowych technologii można otrzymać wsparcie.

Nawet w takich państwach jak Stany Zjednoczone, gdzie sektor prywatnych podmiotów inwestujących bezpośrednio w badania jak i firmy za nimi stojące (fundusze zalążkowe, private equity) jest silny, agendy rządowe często angażują się w finansowanie badań. Wiele ze stosowanych dzisiaj urządzeń i technologii nie powstałoby, gdyby nie takie zaangażowanie (związane np. z zamówieniami przemysłu zbrojeniowego, czy kosmicznego). O ile bowiem prywatni inwestorzy chętnie wchodzą do gry, gdy produkt jest już wymyślony i trzeba zebrać fundusze na jego komercjalizację, to już mniej skłonni są do inwestowania na etapie badań podstawowych. Czyli wtedy, gdy dopiero pojawia się jakiś pomysł, ale nikt, łącznie z innowatorem, nie jest w stanie stwierdzić, czy będzie to produkt trafiony oraz nadający się do przemysłowej produkcji i sprzedaży. Dlatego tak ważny jest udział państwa na tym etapie. Przynajmniej w takiej gospodarce, która chciałaby przejść z gospodarki kopiującej i mającej rolę podwykonawcy (jak w wielu przypadkach gospodarka polska na potrzeby przemysłu niemieckiego) na gospodarkę innowacyjną, samodzielnie oferującą na globalnym rynku nowe produkty i usługi. Oczywiście w naszym przypadku to będzie długa droga, ale tym bardziej ważne, aby firmy wykorzystywały wszystkie okazje, które...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9739

Wydanie: 9739

Spis treści
Zamów abonament