Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do finansów tylko z ludźmi z ITI

16 stycznia 2014 | Ekonomia i Rozwój
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa

Jeśli kiedykolwiek miałbym myśleć o powrocie do tego sektora, to tylko z najbardziej doświadczonymi ludźmi z grupy – mówi prezes ITI w rozmowie z Magdaleną Lemańską i Krzysztofem A. Kowalczykiem.

Wojciech Kostrzewa

Rz: O czym będzie się w tym roku rozmawiać na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, którego jest pan stałym bywalcem?

Po siedmiu latach chudych koniec kryzysu będzie niewątpliwie w centrum uwagi. Jednym z tematów będą też perspektywy rysujące się przed tzw. krajami BRIC, czyli Brazylią, Rosją, Indiami i Chinami. Te kraje były na fali, a teraz przynajmniej dwa: Brazylia i Indie, już nie do końca są i część rynku zaczyna się zastanawiać, co z nimi dalej będzie. Kolejnym tematem, którego się spodziewam, będzie skala i stabilność spodziewanego ożywienia gospodarczego w USA. Zapowiedziane tam cięcia w skali QE zależą też od tego, jak Fed oceni fazę amerykańskiego rozwoju gospodarczego. To pociągnie za sobą zapewne pytania o Europę. Wprawdzie wszyscy mamy nadzieję, że kryzys euro minął i chyba tak jest, choć wciąż pozostaje ryzyko deflacji. Południe Europy zabrało się jednak ostro za reformy i zaczyna to przynosić efekty.

Jakie są pana prognozy dla polskiej gospodarki na ten rok?

Myślę, że polski rząd po sparzeniu się przy okazji nowelizacji budżetu prognozuje konserwatywnie i że możemy się spodziewać w tym roku więcej niż 2,5 proc. wzrostu PKB. Nie zakładałbym się o 3 proc., bo to wymagałoby już znacznie wyższego od zakładanego tempa wzrostu gospodarczego w całej Europie, ale myślę, że 2,6–2,8 proc. to realna prognoza dla Polski. To...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9739

Wydanie: 9739

Spis treści
Zamów abonament