Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawidłowy sposób oznakowania towarów określają przepisy

17 stycznia 2014 | Dobra Firma | Leszek Jaworski

Nie można oznaczyć artykułu spożywczego jako „produkt polski”, gdy jego główny składnik pochodzi z zagranicy. Naruszenie tej zasady może wprowadzać w błąd konsumenta co do miejsca jego pochodzenia.

  • Prowadzę zakład przetwórstwa rybnego. Wojewódzka Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych nakazała mi usunięcie z oznakowania filetów śledziowych nazwy „Produkt polski". Inspekcja uznała, że skoro ryby te poławiane są w Atlantyku, to przyjęte oznakowanie może wprowadzać w błąd konsumenta co do ich pochodzenia. Nie zgadzam się tą decyzją, ponieważ moje produkty w 100 proc. wyprodukowane były w Polsce, mimo że surowiec rybny pochodził z Atlantyku. Wszystkie pozostałe surowce (m.in. cebula, ogórek, papryka itd.) były polskie. Czy w związku z tym użycie określenia „Produkt polski" było nieprawidłowe? – pyta czytelnik.

Użycie tego pojęcia było nieprawidłowe, ponieważ sugeruje ono, że wszystkie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9740

Wydanie: 9740

Spis treści
Zamów abonament