Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sąd odmówi przywrócenia na etat

20 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Patrycja Zawirska

ROSZCZENIA | Odwołując się od wypowiedzenia umowy bezterminowej, pracownik może wybrać, czy chce powrotu do pracy, czy odszkodowania. Ale nawet osoba szczególnie chroniona nie zawsze może liczyć, że odzyska posadę.

Często dlatego, że przeprowadzili już zmiany organizacyjne lub mieli zatarg z byłym podwładnym i nie wyobrażają sobie z nim dalszej współpracy. Nawet jeśli wypowiedzenie ma wady i istnieje ryzyko, że sąd przyzna zatrudnionemu rację, pracodawca może skutecznie bronić się przed jego przymusowym powrotem.

Kwestia ochrony

Należy rozróżnić dwa przypadki. Pierwszy dotyczy wypowiedzenia umowy pracownikowi, który nie podlega szczególnej ochronie przed rozstaniem. Firma przegrywająca sądową batalię musi liczyć się z nakazem przywrócenia zwolnionego do pracy (oraz ewentualnie z zapłatą limitowanego wynagrodzenia za czas bezrobocia). Jeśli jednak pracodawca udowodni, że przywrócenie jest „niemożliwe lub niecelowe", to mimo wygranej sprawy, sąd odmówi pracownikowi powrotu na etat. W takim wypadku przyzna mu jedynie odszkodowanie (art. 45 § 2 kodeksu pracy).

Drugi przypadek obejmuje zatrudnionych podlegających szczególnej ochronie przed rozwiązaniem umowy. W tej grupie są m.in. kobiety w ciąży, pracownice w trakcie urlopu macierzyńskiego, członkowie rady pracowników, funkcjonariusze związkowi oraz pracownicy w ochronie przedemerytalnej. Zasadniczo sąd przywraca te osoby do pracy. Artykuł 45 § 3...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9742

Wydanie: 9742

Spis treści
Zamów abonament