Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak opóźnić zapłatę VAT

23 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Marcin Szymankiewicz

OPTYMALIZACJA | Przedsiębiorca świadczący usługi budowlane ma wpływ na termin odprowadzenia daniny 
z tytułu wykonanych robót. Zmieni go poprzez wystawienie faktury w następnym okresie rozliczeniowym.

Jesteśmy firmą budowlaną. Wykonujemy roboty budowlane na terenie Polski. Naszymi głównymi odbiorcami są firmy. W większości umów prace budowlane są przyjmowane częściami, po przyjęciu danej części prac przysługuje nam prawo do żądania określonej części wynagrodzenia. Wykonanie robót budowlanych lub ich częściowe wykonanie potwierdzane jest protokołem zdawczo-odbiorczym. Nie stosujemy umów, które przewidywałyby rozliczanie prac budowlanych w okresach rozliczeniowych i nie otrzymujemy zaliczek. Z reguły stosujemy 60-dniowy termin płatności (od dnia wystawienia faktury). Rozliczamy się za okresy miesięczne (deklaracja VAT-7). Jak od 1 stycznia 2014 r. jest dla nas najkorzystniej rozpoznawać obowiązek podatkowy w VAT? – pyta czytelnik.

Do 31 grudnia 2013 r. w przypadku usług budowlanych lub budowlano-montażowych, stosownie do art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d) ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstawał z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania tych usług. Na podstawie art. 19 ust. 14 ustawy o VAT zasady te miały zastosowanie również do usług przyjmowanych częściowo, których odbiór był dokonywany na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych.

Zatem w stanie prawnym obowiązującym do końca 2013 r. obowiązek podatkowy z tytułu robót budowlanych powiązany był z momentem otrzymania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9745

Wydanie: 9745

Spis treści
Zamów abonament