Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Braki w umowie szkoleniowej to mniej czasu na odzyskanie kosztów

23 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Bogdan Majkowski

DOKUMENTY | Okres, jaki zatrudniony ma odpracować w zamian za sfinansowanie nauki przez pracodawcę, należy wskazać 
w kontrakcie. Inaczej podwładny może odejść tuż po zakończeniu dokształcania, nie ponosząc finansowych konsekwencji.

  • W związku z planowaną zmianą stanowiska chcemy skierować pracownika na kursy obsługi komputera oraz programu księgowo-kadrowego, które opłacimy. Osoba ta domaga się jednak zawarcia umowy szkoleniowej, co z kolei uważamy za zbyteczną biurokrację. Czy możemy zmusić pracownika do podjęcia nauki bez umowy? – pyta czytelnik.

Pracodawca może wydać etatowcowi polecenie służbowe, aby wziął udział w szkoleniu związanym z pracą. Nie musi też – poza jednym przypadkiem – zawierać umowy szkoleniowej, nie mniej jest ona dla niego korzystna.

Wystarczy polecenie

Do podstawowych obowiązków etatowca należy sumienne i staranne wykonywanie pracy oraz stosowanie się do poleceń przełożonych, które jej dotyczą i nie są sprzeczne z przepisami prawa pracy albo umową o pracę. Obowiązek wykonywania dyspozycji pracodawcy lub osób działających w jego imieniu wynika z art. 100 § 1 k.p.

Kursy niezbędne do podjęcia zatrudnienia na nowym stanowisku mają bezpośredni związek z pracą i taki nakaz nie jest sprzeczny z przepisami. Oznacza to, że szef może zobowiązać podwładnego, aby je odbył, wydając mu polecenie służbowe. Jedną z form takiego polecenia może być wystawienie imiennego skierowania na szkolenie. Podwładny nie może natomiast...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9745

Wydanie: 9745

Spis treści
Zamów abonament