Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie każde orzeczenie z dopłatą

23 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Edyta Sieradzka

UPRAWNIENIA | Niezdolność do służby nie jest tożsama z niepełnosprawnością. Pracodawca nie uzyska więc dofinansowania 
z PFRON do pensji takiego pracownika. Musi go traktować jako pełnosprawnego.

  • Orzeczeniem Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej MSWiA pracownik został w 2002 r. zaliczony do I grupy inwalidzkiej na stałe. Na piśmie oświadczył pracodawcy, że pobiera i będzie pobierał rentę inwalidzką. Nie osiągnął wieku emerytalnego. W policji przepracował 20 lat. Czy do jego wynagrodzenia możemy pobierać dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych?

Nie. Na tego pracownika pracodawca nie może uzyskiwać miesięcznego dofinansowania z PFRON. Na podstawie orzeczenia wydanego w 2002 r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ten pracownik nie może być uznany za osobę niepełnosprawną według ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm., dalej ustawa o rehabilitacji). Pracodawca musi go traktować jak osobę pełnosprawną.

Zgodnie z art. 62 ust. 1 i 2 ustawy o rehabilitacji ważne orzeczenie o zaliczeniu do jednej z grup inwalidztwa, wydane przed 1 stycznia 1998 r. przez komisje lekarskie podległe Ministerstwu Obrony Narodowej lub MSWiA na podstawie odrębnych przepisów dotyczących niezdolności do służby, przekłada się na następujące stopnie niepełnosprawności:

  • orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidztwa traktowane jest na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9745

Wydanie: 9745

Spis treści
Zamów abonament