Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pogrzeby bez polskich flag

08 marca 2014 | Plus Minus | Jakub Kowalski
Namiot polskich  obserwatorów  z Fundacji Otwarty Dialog na Majdanie: ci na szczęście wrócili cało
źródło: Fundacja Otwarty Dialog
Namiot polskich obserwatorów z Fundacji Otwarty Dialog na Majdanie: ci na szczęście wrócili cało
Leon Polański
autor zdjęcia: Aleksy Mazur
źródło: Plus Minus
Leon Polański
Odprowadzający kondukt w Żmerynce
autor zdjęcia: Aleksy Mazur
źródło: Plus Minus
Odprowadzający kondukt w Żmerynce
Michał Żyźniewski – obywatel Wielkiego Księstwa Litewskiego...
źródło: www.slavorum.com
Michał Żyźniewski – obywatel Wielkiego Księstwa Litewskiego...

Kostenko, Polański, Dziewulski. Na Majdanie zginęli też ludzie o polsko brzmiących nazwiskach, choć precyzyjne ustalenie ich narodowości nie jest wcale takie proste.

Polaków – mówiąc precyzyjnie: ludzi z polską krwią w żyłach, bo nie wszyscy muszą być posiadaczami paszportów z orłem w koronie czy choćby Karty Polaka – na Majdanie było wielu. Nie chodzi o dziennikarzy czy wolontariuszy, ale o miejscowych, którzy z wielu zakątków Ukrainy ruszyli na Kijów, aby tam być i bić się o wolność swoją i kraju.

Przede wszystkim była to liczna grupa Polaków spod Lwowa, z Podola i środkowej Ukrainy – mieszkają tam przecież tysiące naszych – ale widziano również kogoś ze wschodu i Krymu. Aktywnie wspierali protesty: chodzili na wiece z biało-czerwonymi flagami, modlili się, budowali barykady. Zgłaszali się też do służby w samoobronie, aby walczyć. Ilu się zaciągnęło, ilu zginęło? Nie wiadomo.

Ambasada Polska ani rozsiane po kraju konsulaty nie prowadzą takich spisów, bo nie było i nie ma na to czasu. Sytuacja wciąż jest napięta. Uprzejmie odsyłają więc na stronę internetową Radia Svoboda z listą wszystkich ofiar i ich krótkimi sylwetkami. Można tam przeczytać, że ktoś kształcił się w Polsce (doktorat w PAN) czy też wściekły mąż wysłał żonę na polskie saksy, do czego doprowadziła ukraińska nędza, przeciwko której stanął właśnie na Majdanie – i poległ.

Witryna Svobody per „Polak" pisze tylko o Igorze Kostence, 22-letnim dziennikarzu sportowym ze Lwowa (lubił miejscowy klub piłkarski Karpaty, a także biatlon i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9783

Wydanie: 9783

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament