Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie grzechy mają deweloperzy

10 marca 2014 | Nieruchomości | gb
mec. Paweł Kuglarz partner w kancelarii Wolf Theiss,  członek zarządu Fundacji na rzecz Kredytu Hipotecznego,  członek zespołu ds. rekomendacji zmian prawa upadłościowego  i naprawczego przy ministrze sprawiedliwości. Kierownik Szkoły Prawa Austriackiego na Uniwersytecie Jagiellońskim,  wiceprzewodniczący sekcji upadłościowej Instytutu Allerhanda.
autor zdjęcia: Piotr Guzik
źródło: Fotorzepa
mec. Paweł Kuglarz partner w kancelarii Wolf Theiss, członek zarządu Fundacji na rzecz Kredytu Hipotecznego, członek zespołu ds. rekomendacji zmian prawa upadłościowego i naprawczego przy ministrze sprawiedliwości. Kierownik Szkoły Prawa Austriackiego na Uniwersytecie Jagiellońskim, wiceprzewodniczący sekcji upadłościowej Instytutu Allerhanda.

Poradnik | Co zrobić, gdy deweloper upada? Czy dopłacać, gdy firma wybudowała mieszkanie większe niż obiecane w umowie?

Czy po blisko dwóch latach działania tzw. ustawy deweloperskiej rzeczywiście kupujący nowe mieszkania mogą czuć się bezpieczniej?

Paweł Kuglarz: Nie tylko mogą czuć się bezpieczniej, ale też obiektywnie ich sytuacja prawna jest lepsza niż przed 29 kwietnia 2012 r., czyli przed wejściem w życie ustawy deweloperskiej. Do najważniejszych czynników poprawiających bezpieczeństwo nabywców należy zawieranie umów w formie notarialnej, dzięki czemu klient zyskuje pewność, że deweloper nie wycofa się z umowy. Po drugie, jego roszczenie o wybudowanie lokalu jest wpisywane do księgi wieczystej, a przypomnijmy, że poprzednio brak takiego roszczenia był źródłem problemów przy upadłości – np. firmy Leopard.

Po trzecie, klient otrzymuje szczegółowe informacje o kupowanym mieszkaniu, bloku, infrastrukturze na osiedlu wokół niego, w pobliżu 1 km.

Jaki odsetek klientów deweloperów korzysta z rachunków powierniczych?

Dziś już ok. 20 proc. nabywców wpłaca pieniądze na rachunek powierniczy, a wypłaty z niego na rzecz dewelopera kontroluje bank.

UOKiK sprawdzał, czy deweloperzy przestrzegają przepisów. Zbadał ponad 90 firm. Prawie 500 postanowień w ich umowach wzbudziło zastrzeżenia Urzędu. Jaki był najczęstszy problem?

Mamy tutaj do czynienia z tzw. klauzulami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9784

Wydanie: 9784

Spis treści
Zamów abonament