Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W procesie rekrutacji trzeba uważać na dyskryminację

17 marca 2014 | Prawo i praktyka | Maciej Chakowski

ROSZCZENIA | Jeśli pracodawca nie zatrudni osoby, która odpowiedziała na ofertę 
z góry ją wykluczającą ze względu na płeć czy wiek, ryzykuje wypłatę odszkodowania. Chyba że obiektywnie na danym stanowisku może pracować np. tylko mężczyzna.

Kodeks pracy zakazuje dyskryminacji już na etapie zatrudniania, a więc przy rekrutacji, i to w każdym jej stadium. Dlatego przeprowadzający nabór na etaty powinni uważać na naruszenie zasady równości szans w zatrudnieniu również wobec osób, które być może nigdy nie będą ich pracownikami. Już nawet w takiej sytuacji może dojść do złamania art. 183a k.p. >patrz ramka. Na co więc zwrócić szczególną uwagę?

Pośrednia lub bezpośrednia

Pierwsza z nich polega na różnicowaniu sytuacji prawnej pracownika lub kandydata na pracownika w przeszłości, aktualnie lub w przyszłości. Przykładowo dyskryminacją bezpośrednią będzie określenie niższego wynagrodzenia zasadniczego dla pracownika kobiety w porównaniu z etatowcem mężczyzną zajmującym to samo stanowisko, gdy nie ma żadnej obiektywnej przyczyny takiego różnicowania.

Z kolei dyskryminacja pośrednia występuje wtedy, gdy wskutek pozornie neutralnego postanowienia, zastosowanego kryterium lub podjętego działania występują lub mogłyby wystąpić niekorzystne dysproporcje albo szczególnie niekorzystna sytuacja, np. przy nawiązaniu stosunku pracy, warunków zatrudnienia wobec wszystkich lub znacznej liczby pracowników należących do grupy wyróżnionej ze względu na jedną lub kilka przyczyn określonych w art....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9790

Wydanie: 9790

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament