Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brak pracy zawyży pensję za urlop

22 maja 2014 | Prawo i praktyka | Agata Lankamer-Prasołek Karol Lankamer
Agata  Lankamer–Prasołek
źródło: materiały prasowe
Agata Lankamer–Prasołek
Karol Lankamer
źródło: materiały prasowe
Karol Lankamer

Dłuższy okres rozliczeniowy pozwala elastycznie planować czas pracy. Zwłaszcza przy jednoczesnym stosowaniu systemu równoważnego, w którym robocza dniówka trwa do 12 godzin. Taki grafik może jednak nie tylko skomplikować obliczenie wynagrodzenia za dni wypoczynku, ale też znacznie podnieść jego wysokość.

Problem z pensją urlopową dotyczy sytuacji, gdy w niektórych miesiącach okresu rozliczeniowego następuje kumulacja pracy, w zamian za co w innym lub innych pracownik ma zaplanowany czas wolny, równoważący wcześniejszą nadmierną aktywność. W skrajnych przypadkach może bowiem wystąpić miesiąc, w którym zatrudniony nie będzie miał zaplanowanej ani jednej godziny pracy.

Zgodnie z zasadą wynikającą z art. 129 § 5 k.p. pracownik zachowuje wtedy prawo do płacy gwarancyjnej w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Dotyczy to jednak wyłącznie osób opłacanych stawką godzinową. Stała stawka miesięczna przysługuje niezależnie od liczby zaplanowanych godzin pracy.

Długi czas wolny

Prawdziwe wątpliwości pojawiają się w przypadku, gdy w ciągu trzech miesięcy po takim wolnym miesiącu, na który pracownik nie miał zaplanowanej nawet godziny pracy, skorzysta on z urlopu wypoczynkowego. Jeśli bowiem wynagradzany jest stawką godzinową, to mimo nieprzepracowania ani jednej godziny nabędzie za taki miesiąc prawa do pensji w minimalnej wysokości (wynoszącej w 2014 r. 1680 zł).

Tu pojawia się pytanie co do charakteru prawnego tego świadczenia – czy jest to wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia za pracę czy też nie? Od odpowiedzi zależy, czy ten składnik płacy ma wejść do podstawy pensji urlopowej. W myśl bowiem § 6 pkt 7a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9844

Wydanie: 9844

Spis treści
Zamów abonament