Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozmowa ponad podziałami

29 maja 2014 | Ekonomia i Rozwój
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, z pozoru odległe interesy przemysłu i ekologów można połączyć – pisze szef Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Jarosław zagórowski

Z artykułu Michała Olszewskiego „Kopalnie bez dna", który ukazał się w „Rzeczpospolitej", dowiadujemy się, że energetyka węglowa i przemysł wydobywczy objęte są szerokim wsparciem ze strony państwa. Rzekomo kieruje ono do tej branży gigantyczne i niekontrolowane przez nikogo strumienie pieniędzy. Publicysta z żalem stwierdza, że „na horyzoncie nie widać rodzimej Margaret Thatcher", a zamiast tego „cały kraj pracuje na górników". Jednocześnie Olszewski apeluje, by o kierunkach rozwoju sektora energii w Polsce dyskutować ponad podziałami, „niezależnie od poglądów na ekologię i unijną politykę klimatyczną".

Wypada się zgodzić z autorem, że bezpieczeństwo energetyczne Polski wymaga szerokiej debaty. Ale dyskusja ta nie może się opierać na powielaniu czarno-białych i nic niewnoszących do meritum schematów. Kreowanie prostych podziałów, w których sektor węglowy od lat odgrywa tę samą negatywną rolę, z pewnością nie pomaga w wyważeniu racji. Jako przedstawiciele polskiego górnictwa od lat konsekwentnie powtarzamy, że wbrew temu, co mogłoby się wydawać, z pozoru odległe interesy przemysłu i ekologów można połączyć.

Stan zawieszenia

Przede wszystkim sięzgadzamy, że Polska potrzebuje długofalowej polityki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9850

Wydanie: 9850

Spis treści
Zamów abonament