Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co lepsze – rozbudowany czy prosty kontrakt na pracę

04 czerwca 2014 | Dobra Firma | Ewa Drzewiecka

ZATRUDNIENIE | Niewielkie firmy, które nie wydają regulaminów pracy i wynagradzania, dążą do umieszczania informacji z tych aktów bezpośrednio w angażu.

W umowie o pracę należy określić: jej strony, rodzaj, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy. Jeśli chodzi o warunki zatrudnienia, kontrakt powinien zawierać: rodzaj pracy, miejsce jej wykonywania, wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy ze wskazaniem składników wynagrodzenia, wymiar czasu pracy oraz termin jej rozpoczęcia (art. 29 § 1 k.p.). Termin rozpoczęcia pracy jest datą nawiązania stosunku pracy, czyli uzyskania praw i obowiązków pracodawcy i pracownika. Jeżeli nie zostanie podany w angażu, stosunek pracy nawiąże się z dniem jego zawarcia, a jeżeli nie oznaczono daty zawarcia umowy – z chwilą dopuszczenia pracownika do pracy (art. 26 k.p.). Sporządzając umowę na czas określony powyżej sześciu miesięcy, należy pamiętać o tym, że jej wypowiedzenie w zwykłych warunkach będzie dopuszczalne jedynie pod warunkiem wprowadzenia takiej możliwości do kontraktu.

Wariant 1. Nieskomplikowana wyliczanka

W prostej umowie o pracę rodzaj pracy określa się, wskazując stanowisko, funkcję czy specjalność pracownika, np. konsultant w dziale sprzedaży, dyrektor ds. marketingu, magazynier. Drugim sposobem jest ogólny opis czynności, które ma wykonywać, np. sprzedaż materiałów biurowych, obsługa centrali telefonicznej. Szczegółowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9855

Wydanie: 9855

Spis treści
Zamów abonament