Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy niższa płaca dyskryminuje

04 lipca 2014 | Prawo i praktyka | Robert Jasiński

Pensje | Jeśli pracownicy na jednakowym stanowisku osiągają różne zarobki, o dyskryminacji można mówić tylko wtedy, 
gdy udowodnionym powodem tego zróżnicowania jest wiek, płeć lub inna świadcząca o niej przesłanka.

Przełożeni dość często słyszą od pracowników zarzut nierównego ich wynagradzania. W opinii wielu z nich oznacza to dyskryminację. Jednak przepisy o dyskryminacji należy rozpatrywać w ujęciu całego rozdziału IIa kodeksu pracy, a nie opierając się wyłącznie na treści art. 183c k.p.

Jeśli nie chodzi o wiarę czy poglądy...

Przepisy o dyskryminacji płacowej pracowników obowiązują od 1 stycznia 2004 r. Zostały wprowadzone ze względu na integrację Polski z Unią Europejską jako konieczny element wdrożenia wspólnotowego prawa. Dyrektywa 2000/78/WE nakazująca wyznaczenie sfery ochrony przed dyskryminacją ma chronić pracowników przed nieuzasadnionym różnicowaniem przez pracodawców oraz chronić wartości uznane w Unii Europejskiej za nadrzędne. Taką wartością jest równe traktowanie w zatrudnieniu.

W opozycji do niej jest nieuzasadnione różnicowanie płac poczynione w jakikolwiek sposób – bezpośrednio lub pośrednio – z przyczyn wymienionych w art. 183a § 1 k.p. W szczególności chodzi o dyskryminację ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, zatrudnienie na czas...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9880

Wydanie: 9880

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament