Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lekarz i psycholog bardziej łaskawi dla ruszających w trasę

31 lipca 2014 | Prawo i praktyka | Karol Lankamer
Karol Lankamer
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Karol Lankamer

TRANSPORT | Od 20 lipca zawodowi kierowcy chorzy na cukrzycę mogą stracić uprawnienia do kierowania pojazdami. Łatwiej za to kontrolę medyczną przejdą osoby z padaczką. Dla kierujących autami służbowymi nie ma już badań zjawiska olśnienia.

Karol Lankamer

Nowe zasady przeprowadzania badań dla kierujących pojazdami to skutek zmian w przepisach. Wejście w życie ustawy z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (DzU z 2014 r., poz. 600) pokazało, że intencją ustawodawcy było usunięcie z ustawy – Prawo o ruchu drogowym przepisów poświęconych uprawnieniom do kierowania pojazdem. Świadczy o tym art. 125, uchylający rozdziały 2, 2a i 2b działu IV prawa o ruchu drogowym poświęconych szkoleniom i egzaminowaniu kierowców. Wydane na podstawie uchylonych art. 123 i 125 rozporządzenia zachowały moc przez 18 miesięcy od wejścia w życie ustawy o kierujących pojazdami, czyli do 20 lipca.

Zastąpiły je rozporządzenia ministra zdrowia z 8 lipca 2014 r. w sprawie badań psychologicznych osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, kierowców oraz osób wykonujących pracę na stanowisku kierowcy (DzU z 2014 r., poz. 937) i z 17 lipca 2014 r. w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców (DzU z 2014 r., poz. 949, dalej rozporządzenie).

Po co i dla kogo

Badania lekarskie służące ustaleniu, czy są lub nie ma przeciwskazań zdrowotnych do kierowania, muszą przejść nie tylko ubiegający się o uzyskanie prawa jazdy. Tak jest też przy przedłużaniu jego ważności, ubieganiu się o przywrócenie cofniętych uprawnień oraz w razie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9903

Wydanie: 9903

Spis treści
Zamów abonament