Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za próbę ukrycia wykroczenia grozi zarzut popełnienia przestępstwa

29 sierpnia 2014 | Prawo i praktyka | Agata 
Lankamer–Prasołek

KONTROLA W FIRMIE | Gdy w firmie pojawia się inspektor pracy, badani się obawiają, że wśród stwierdzonych naruszeń znajdą się takie, które są jednocześnie wykroczeniem przeciwko prawom pracowników. Ujawniona próba ich zakamuflowania oznacza dla pracodawcy duże kłopoty.

Nerwy zwykle są złym doradcą. Pod ich wypływem pracodawcy, próbując zatuszować popełnione wykroczenia, wpadają w jeszcze większe tarapaty.

Na mniejszą skalę

Wykroczeniem jest czyn społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia, zagrożony karą aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 5 tys. zł lub nagany (art. 1 ustawy z 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń, tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 482 ze zm., dalej k.w.).

Oczywiście inspektorzy pracy nie ścigają wszystkich wykroczeń, lecz jedynie te, które skierowane są przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową. Główny ich katalog znajduje się w art. 281 –283 kodeksu pracy >patrz ramka.

Nie wyczerpuje on jednak wszystkich możliwych wykroczeń przeciwko prawom pracownika, gdyż te wymienia jeszcze wiele innych ustaw. Przykładowo wykroczeniem jest niewykonywanie przepisów ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych lub podejmowanie działań niezgodnych z jej przepisami (art. 12a ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 592 ze zm.) i odmowa zatrudnienia kandydata na wolnym miejscu pracy ze względu na kryterium dyskryminacyjne (art. 123 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 674 ze zm.).

Uwaga! Przesłanką...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9927

Wydanie: 9927

Spis treści

Rzecz o biznesie

Zamów abonament