Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stawiamy na Bliski Wschód

09 września 2014 | Ciekawa ekonomia
Zbigniew Inglot jest członkiem rady nadzorczej spółki Inglot.   Z wykształcenia fizyk, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykładał na Uniwersytecie w Getyndze, przygotowywał projekty dla Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych. Z siostrą Elżbietą są głównymi akcjonariuszami po śmierci jej założyciela Wojciecha.
autor zdjęcia: Piotr Guzik
źródło: Fotorzepa
Zbigniew Inglot jest członkiem rady nadzorczej spółki Inglot. Z wykształcenia fizyk, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykładał na Uniwersytecie w Getyndze, przygotowywał projekty dla Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych. Z siostrą Elżbietą są głównymi akcjonariuszami po śmierci jej założyciela Wojciecha.

Polscy eksporterzy trochę za bardzo skupiają się na rynkach zachodnioeuropejskich. To błąd, bo na tle Afryki czy Ameryki Południowej tkwią one w marazmie – mówi członek rady nadzorczej spółki kosmetycznej Inglot.

Zbigniew inglot

Według niedawno opublikowanych badań spada aktywność zagraniczna polskich firm. W ciągu roku odsetek tych, które prowadzą działalność na rynkach międzynarodowych, spadł z blisko 40 do 32 proc. Z czego to wynika?

Dla mnie takie wiadomości są zaskakujące, bo sam postrzegam klimat inwestycyjny na zagranicznych rynkach jako bardzo optymistyczny. Najlepszym wskaźnikiem koniunktury jest liczba rozpoczętych projektów budowlanych, potężnych dźwigów. Z tej perspektywy Stany Zjednoczone czy Bliski Wschód rysują się bardzo dobrze. Skąd bierze się ostrożność lub nawet pesymizm wśród polskich firm? Może za bardzo skupiają się na rynkach zachodnioeuropejskich? To błąd, bo na tle świata – Afryki, Ameryki Południowej – zachodnia Europa rzeczywiście tkwi w marazmie.

Jesteście symbolem udanej ekspansji. Gdzie Inglot dzisiaj generuje najwięcej obrotów?

Czołówka to szeroko pojęty Bliski Wschód, a dokładnie Dubaj, Katar, Arabia Saudyjska, Abu Zabi, Kuwejt i Bahrajn. Te rynki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9936

Wydanie: 9936

Spis treści
Zamów abonament