Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kłopotliwe rozliczanie aportu

15 września 2014 | Prawo i praktyka | Kacper Sołoniewicz
Kacper 
Sołoniewicz, aplikant adwokacki, konsultant 
w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa
źródło: materiały prasowe
Kacper 
Sołoniewicz, aplikant adwokacki, konsultant 
w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Prawo do potrącania kosztów przy zbyciu lub realizacji praw ze składników majątkowych wnoszonych do spółek osobowych cały czas budzi wątpliwości w orzecznictwie. Nie ma bowiem jednolitego stanowiska NSA w tym zakresie.

W obowiązującym do 31 grudnia 2010 r. stanie prawnym istniała luka w zakresie regulacji sposobu ustalania wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w razie ich nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki osobowej. Artykuł 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT odnosi się jedynie do aportu wnoszonego do spółki kapitałowej, a przy tym żaden inny przepis ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie regulował omawianej kwestii w odniesieniu do spółek osobowych. Z kolei w ustawie o PIT zagadnienie to zostało uregulowane kompleksowo, ponieważ jej art. 22g ust. 1 pkt 4 posługiwał się określeniem wkładu niepieniężnego wniesionego do spółki handlowej, a więc zarówno spółki kapitałowej, jak i spółki osobowej. Powstał więc problem, w jaki sposób wypełnić omawianą lukę prawną.

Dwa rozbieżne zadania...

Wydawało się, że znajdzie on rozwiązanie w orzecznictwie sądów administracyjnych, jednak ich rozstrzygnięcia prowadziły do dwóch całkowicie odmiennych sta- nowisk.

1. Pierwsze z nich nakazywało określać wartość wkładów niepieniężnych według ceny ich nabycia/wytworzenia (wartość historyczna) oraz kontynuować zasady amortyzacji przyjęte u wspólnika wnoszącego wkład. Wartość ta była w konsekwencji kosztem podatkowym w przypadku późniejszej sprzedaży...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9941

Wydanie: 9941

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament