Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozwiązanie wieloletniej umowy lepiej uzasadnić

15 września 2014 | Prawo i praktyka
Katarzyna 
Dobkowska, radca prawny, partner 
w kancelarii prawa pracy Raczkowski i Wspólnicy
źródło: materiały prasowe
Katarzyna 
Dobkowska, radca prawny, partner 
w kancelarii prawa pracy Raczkowski i Wspólnicy

Zdarza się, że z powodu braku wskazania przez pracodawcę przyczyny wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony trwający kilka lat sąd przywróci zwolnionego do pracy.

Okres wypowiedzenia terminowej umowy o pracę wynosi tylko dwa tygodnie. Możliwość jej rozwiązania w tym trybie można jednak przewidzieć, pod warunkiem, że kontrakt zostaje zawarty na dłużej niż sześć miesięcy. Wówczas jego wypowiedzenie – nawet przed upływem tego okresu – nie wymaga od pracodawcy ani uzasadnienia, ani konsultacji ze związkami zawodowymi.

Kodeks pracy nie limituje czasu, na jaki można podpisać umowę terminową. Stanowi jedynie, że strony mogą łączyć najwyżej dwa takie kontrakty zawierane na kolejno następujące po sobie okresy. Pracodawcom wydaje się więc, że mogą zawierać ze wszystkimi osobami wieloletnie umowy terminowe (przestrzegając jedynie limitu dwóch angaży) po to tylko, aby zapewnić sobie możliwość ich swobodnego rozwiązania w dogodnym momencie.

Okazuje się jednak, że nie jest to takie proste. Sądy pracy coraz częściej kwestionują zgodność z prawem takiego uproszczonego wypowiadania wieloletnich terminowych umów. W konsekwencji przywracają zwolnionych na etat i zasądzają na ich rzecz wynagrodzenie za okres pozostawania bez pracy.

Nawet na dekadę

Zdaniem Sądu Najwyższego zawieranie terminowych umów o pracę na pięć czy dziesięć lat, zaopatrzonych w klauzulę umożliwiającą ich wcześniejsze rozwiązanie za dwutygodniowym wypowiedzeniem, może stanowić obejście prawa, naruszać zasady współżycia społecznego lub społeczno-gospodarcze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9941

Wydanie: 9941

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament