Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dostawca czy pośrednik. Kto wskaże miejsce konsumpcji

26 listopada 2014 | Prawo i praktyka | Kamil Olczykowski Agnieszka Cygan
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Od 1 stycznia firmy oferujące usługi elektroniczne dla klientów z UE będą określać miejsce świadczenia. Gdy działają przez dystrybutorów, najpierw będą musiały ustalić, kto jest zobowiązany do rozliczenia daniny z tego tytułu.

Z początkiem 2015 r. zmienią się zasady ustalania miejsca opodatkowania usług cyfrowych świadczonych przez podatników z UE na rzecz konsumentów z UE niebędących podatnikami VAT. Od 1 stycznia 2015 r. usługodawcy usług cyfrowych będą musieli ustalać miejsce konsumpcji tych usług. Gdy jednak w transakcji będzie brał udział więcej niż jeden podmiot, oprócz prawidłowego ustalenia miejsca konsumpcji takich usług, trzeba będzie  ustalić przede wszystkim, który z podatników biorących udział w transakcji powinien to zrobić.

Nie zawsze właściciel treści

Właściciel treści nie zawsze odprowadzi podatek w państwie konsumpcji, gdyż nie zawsze to on będzie podatnikiem świadczącym usługę na rzecz odbiorcy końcowego. Nie budzi wątpliwości sytuacja, w której odbiorca końcowy kupuje np. e-book na stronie internetowej artysty, który go stworzył. W takiej sytuacji przyjmuje się bowiem, że artysta ten wyświadczył usługę elektroniczną bezpośrednio na rzecz konsumenta, wobec czego będzie podatnikiem z tego tytułu. Z zupełnie inną sytuacją mamy do czynienia, gdy usługi elektroniczne są świadczone przez wielu pośredników, np. za pomocą sklepów z aplikacjami lub portalu.

W takim przypadku, w myśl przepisów rozporządzenia wykonawczego (rozporządzenie wykonawcze Rady UE nr 282/2011 z 15 marca 2011 r. ustanawiające środki wykonawcze do dyrektywy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10001

Wydanie: 10001

Spis treści
Zamów abonament