Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Im swobodniejsza współpraca, tym dalej od etatu

16 stycznia 2015 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

umowy | Zlecenie wykonywane w sposób podporządkowany pracodawcy może kwestionować zarówno Państwowa Inspekcja Pracy, ZUS, jak i podwładny żądający ustalenia, że w rzeczywistości wiązał go stosunek pracy.

Zamiast umowy o pracę przedsiębiorcy coraz częściej stosują umowy cywilnoprawne, zwłaszcza zlecenie. Nie zawsze jest to prawidłowe, gdyż kontrakty te znacznie się od siebie różnią.

Ważne elementy

Cechy stosunku pracy określa art. 22 § 1 kodeksu pracy. Według niego przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się wykonywać pracę określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w wyznaczonym przez niego miejscu i czasie, a pracodawca – zatrudnić pracownika za wynagrodzeniem. Przy czym zatrudnienie w tych warunkach jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę umowy zawartej przez strony (art. 22 § 11 k.p.).

Zatem samo zatytułowanie zawartej umowy jako zlecenia nie przekreśla jeszcze możliwości ustalenia, że faktycznie strony nawiązały umowę o pracę. Nie jest także dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną, jeśli praca jest wykonywana w warunkach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10041

Wydanie: 10041

Spis treści
Zamów abonament