Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nietrzeźwość nie zrywa związku z pracą

16 stycznia 2015 | Dobra Firma | Tomasz Poznański

Pracownik poszkodowany w wypadku przy pracy, który był pijany lub pod wpływem środków odurzających, traci prawo do związanych z tym świadczeń, jeśli jego stan w znacznym stopniu przyczynił się do zdarzenia lub był jego wyłącznym powodem.

Ustawa z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322, dalej ustawa wypadkowa) przewiduje różne świadczenia dla poszkodowanych w wypadku przy pracy (m.in. zasiłek chorobowy, jednorazowe odszkodowanie, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy, renta z tytułu niezdolności do pracy czy dodatek pielęgnacyjny). Zdarza się, że choć konkretne zdarzenie ma wszystkie cechy wypadku przy pracy, ZUS nic nie wypłaci ubezpieczonemu.

Na podstawie art. 21 ust. 2 ustawy wypadkowej świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują temu, kto, będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających albo substancji psychotropowych, w znacznym stopniu przyczynił się do spowodowania nieszczęścia.

Alkohol we krwi

Jeżeli zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że pracownik był nietrzeźwy, pod wpływem środków odurzających albo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10041

Wydanie: 10041

Spis treści
Zamów abonament