Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy partner narusza zakaz konkurencji

13 marca 2015 | Prawo w biznesie | Anna Borysewicz
Wzór pozwu
źródło: Rzeczpospolita
Wzór pozwu
źródło: Rzeczpospolita

Regułą jest obowiązek lojalnego zachowania partnera wobec spółki. Polega on na powstrzymywaniu się od działalności sprzecznej z jej interesem, jak i zachowań konkurencyjnych, tj. czynności godzących w interesy podmiotu, ale równocześnie tylko takich, które wiążą się z konkurencyjnym współuczestnictwem na rynku.

Ten pierwszy obowiązek ma charakter bezwzględny, co oznacza, że w przeciwieństwie do zakazu konkurencji uczestnik spółki nie może być z niego zwolniony >patrz przykład 1.

Zgoda wspólników na zajmowanie się przez jednego z nich działalnością konkurencyjną może być wyrażona w dowolnej formie, nawet dorozumianej >patrz przykład 2. Nie ma jednak przeszkód, aby umowa spółki wymagała dla tej akceptacji formy aktu notarialnego czy też aby zapadała większością głosów. Wspólnik spółki partnerskiej – bez aprobaty pozostałych – nie może uczestniczyć w spółce konkurencyjnej m.in. jako wspólnik spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej, komplementariusz lub członek organu >patrz przykład 3. Katalog ten jest otwarty. Umowa podmiotu może rozszerzyć zakaz np. na prokurentów, pełnomocników, komandytariuszy oraz w przypadku spółek komandytowo-akcyjnych na akcjonariuszy >patrz przykład 4. Obowiązek powstrzymywania się od równoległego bycia członkiem organu konkurencyjnej spółki dotyczy jedynie objęcia przez partnera funkcji członka zarządu i rady nadzorczej spółki z o.o. i akcyjnej oraz komisji rewizyjnej w sp. z o.o. Nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10089

Wydanie: 10089

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament