Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Unia wspiera rozwój załogi

30 kwietnia 2015 | Praca i ZUS | Michał Kołtuniak

Przedsiębiorca, który samodzielnie organizuje projekt szkoleniowy dla pracowników, może się starać 
o unijne dofinansowanie tylko do części kosztów uznawanych za tzw. kwalifikowane. Żadnej dopłaty nie dostanie 
na szkolenia, które ma obowiązek przeprowadzić (np. BHP).

Michał Kołtuniak

Przedsiębiorcy występują o różne rodzaje pomocy i przyświeca im różny cel. Jedni chcą zdobyć środki na prowadzenie badań, doskonalenie własnych produktów, wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań. Inni planują kupić nowoczesne maszyny, urządzenia albo patenty lub licencje, co miałoby im pozwolić na rozwój działalności. Jeszcze inni stawiają na rozwój kwalifikacji własnych pracowników.

Niezależnie od tego udzielanie pomocy publicznej przez państwo i jego instytucje wymaga zgody Komisji Europejskiej. To ona bowiem czuwa nad przestrzeganiem reguł uczciwej konkurencji na jednolitym rynku europejskim. Jednak w praktyce nie każdy przypadek dofinansowania jest jej zgłaszany. A jest to możliwe i pozostaje legalne, gdy zastosowany instrument wsparcia, zasady jego przyznania i maksymalna wysokość pomocy są zgodne z uprzednimi ustaleniami Komisji. Sprowadza się to do tego, że KE z góry uznaje niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem, czyli za nienaruszające zasad konkurencji.

Europejskie reguły

Obecnie te najważniejsze zasady są opisane w rozporządzeniu nr 651/2014 z 17 czerwca 2014 r. uznającym niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 traktatu (o funkcjonowaniu Unii Europejskiej). Akt ten został opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE nr L 187 z 26 czerwca...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10129

Wydanie: 10129

Spis treści
Zamów abonament