Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oskarżony o przestępstwa gospodarcze straci swój majątek

18 września 2015 | Prawo w biznesie | Arkadiusz Jaraszek

PRAWO KARNE | Jeżeli sprawcy grozi kara grzywny czy naprawienie szkody, to sąd lub prokurator mogą dokonać zabezpieczenia jego mienia. Od 1 lipca muszą jednak wykazać, że oskarżony może udaremnić lub znacznie utrudnić wykonanie orzeczonych w przyszłości: kary grzywny, środków karnych lub egzekucji zasądzonego odszkodowania.

Przestępczość tzw. białych kołnierzyków staje się coraz bardziej uciążliwa dla gospodarki i państwa. Jedną ze skutecznych metod walki z tego typu przestępczością jest odbieranie korzyści pochodzących z przestępstwa gospodarczego. Jest to dotkliwa dla przestępców metoda zwalczania przestępczości, w tym szczególnie tej o charakterze ekonomicznym. W wielu przypadkach odbieranie takich korzyści pochodzących z przestępstwa, a tym samym zwalczanie przestępczości gospodarczej, nie byłoby możliwe bez instytucji zabezpieczenia majątkowego.

Według danych policji utrzymuje się stały wzrost liczby zabezpieczeń majątkowych w prowadzonych postępowaniach. W 2014 r. kwota zabezpieczeń majątkowych była ponaddwukrotnie wyższa niż w 2009 r. – ponad 670 mln zł w 2014 r. i ponad 270 mln zł w 2009 r.

Od początku lipca tego roku zmieniły się zasady dokonywania zabezpieczeń majątkowych na mieniu sprawców przestępstw.

Trzeba wykazać złą wolę sprawcy

Do tej pory zabezpieczenie majątkowe na mieniu sprawcy mogło nastąpić w przypadku popełnienia przez niego przestępstwa, za które można orzec grzywnę, nawiązkę lub świadczenie pieniężne albo nałożyć obowiązek naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Do grupy tych przestępstw zaliczały się między innymi przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu czy też przeciwko mieniu. Spełnienie dodatkowych przesłanek do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10247

Wydanie: 10247

Spis treści
Zamów abonament