Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dyrektor urzędu nie musi potwierdzać prokuratorskiego zawieszenia

27 października 2015 | Administracja | Anna Puszkarska

W razie wszczęcia przeciwko członkowi korpusu służby cywilnej postępowania karnego dyrektor generalny urzędu może zawiesić go w pełnieniu obowiązków. Jeżeli z zawieszenia w czynnościach służbowych skorzysta prokurator lub sąd, decyzja dyrektora może być potrzebna tylko w odniesieniu do dodatkowych obowiązków podwładnego.

Problem

Przeciwko osobie zatrudnionej na stanowisku urzędniczym w służbie cywilnej na podstawie umowy o pracę zostało wszczęte postępowanie karne (bez stosowania tymczasowego aresztowania). Później prokurator zawiesił tę osobę w czynnościach służbowych. Natomiast dyrektor generalny urzędu nie skorzystał z uprawnienia do zawieszenia jej w obowiązkach we własnym zakresie. Czy za okres zawieszenia prokuratorskiego można nie wypłacać temu podwładnemu wynagrodzenia?

Co mówią przepisy

W art. 68 ustawy o służbie cywilnej (dalej: u.s.c.) przewidziano, że stosunek pracy członka korpusu (czyli zarówno urzędnika, jak i pracownika służby cywilnej) tymczasowo aresztowanego ulega z mocy prawa zawieszeniu. W okresie zawieszenia członek korpusu otrzymuje połowę wynagrodzenia przysługującego mu do dnia tymczasowego aresztowania. W razie umorzenia postępowania karnego albo wydania wyroku uniewinniającego takiej osobie trzeba wypłacić pozostałą część wynagrodzenia miesięcznego. Nie dotyczy to jednak warunkowego umorzenia postępowania karnego.

Ponadto, na podstawie art. 69 u.s.c., dyrektor generalny urzędu może zawiesić członka korpusu w pełnieniu obowiązków, jeżeli wszczęto przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne lub karne. Taki okres zawieszenia trwa do czasu zakończenia postępowania dyscyplinarnego lub karnego, ale nie dłużej niż trzy miesiące. W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10280

Wydanie: 10280

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament