Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cud się nie zdarzył

28 października 2015 | Rzecz o prawie | Agata Łukaszewicz
kazimierz olejnik
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
kazimierz olejnik

Rozmowa | kazimierz olejnik Wyjęcie prokuratury spod władztwa polityki to sukces, który z pewnością służy zarówno samej prokuraturze, jak i państwu oraz społeczeństwu. To wartość bezcenna i zgodna ze zwyczajami państwa prawa. Problem w tym, że politycy chyba wcale nie chcą silnej prokuratury.

Rz: W kampanii wyborczej wiele mówiło  się o pomysłach na uzdrawianie prokuratury. Żeby mówić o uzdrawianiu, trzeba najpierw  zdiagnozować stan obecny.  Panie prokuratorze, kiedy patrzy pan dziś na prokuraturę i ją ocenia, może pan powiedzieć, że dziś jest apolityczna i niezależna?

Kazimierz Olejnik, prokurator w stanie spoczynku: Niewątpliwie jest dzisiaj  apolityczna i niezależna. Przy wszystkich wadach ostatniej reformy polegającej na oddzieleniu prokuratury od Ministerstwa Sprawiedliwości  to akurat udało się przeprowadzić skutecznie. Jest to również  osobista zasługa Andrzeja Seremeta. Takie ukształtowanie ustrojowe prokuratury nie wszystkim się jednak  podoba, powiem więcej: większości się nie podoba. Politycy raptem zauważyli, iż nie mogą składać interpelacji w indywidualnych sprawach,  wpływać na przebieg wybranych spraw karnych  ani decydować o powoływaniu prokuratorów na stanowiska funkcyjne.

Ale wielu mimo to prokuratura się nie podoba...

Nie jest jednak od tego, żeby się podobać. Ma niewdzięczną, ale bardzo ważną rolę do spełnienia w państwie. Wyjęcie prokuratury spod  władztwa polityki to sukces, który z pewnością służy jej samej, państwu oraz społeczeństwu. Jest to wartość bezcenna oraz zgodna ze zwyczajami państwa prawa. Trzeba jednak pamiętać, iż rozwiązania prawne to jedno, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10281

Wydanie: 10281

Spis treści
Zamów abonament