Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koniec etatu nie musi przerwać wypłaty świadczenia

08 stycznia 2016 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Osoba, która straciła pracę, nadal ma prawo do zasiłku chorobowego. Nie skorzysta z niego jednak, jeśli podjęła lub kontynuowała działalność zarobkową i z tego tytułu nie podlegała ubezpieczeniu chorobowemu.

Zasady przyznawania zasiłku chorobowego określa ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 159 ze zm., dalej: ustawa zasiłkowa). Jej art. 6 ust. 1 przewiduje, że zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Zasadniczo należy się on nie dłużej niż przez 182 dni. Jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży, to nie dłużej niż przez 270 dni.

Po ustaniu ubezpieczenia

Artykuł 7 ustawy zasiłkowej rozszerza prawo do zasiłku także na sytuacje po ustaniu ubezpieczenia chorobowego (np. po rozwiązaniu umowy o pracę). Określa bowiem, że przysługuje on też osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10338

Wydanie: 10338

Spis treści
Zamów abonament