Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sąd nie wezwie do usunięcia braków

08 stycznia 2016 | Prawo w biznesie | Marta Skurska
Marta 
Skurska, radca prawny w gliwickim biurze Rödl & Partner
źródło: materiały prasowe
Marta 
Skurska, radca prawny w gliwickim biurze Rödl & Partner

Po przekazaniu sprawy przez sąd prowadzący elektroniczne postępowanie upominawcze do sądu właściwości ogólnej na podstawie art. 50533 § 1 k.p.c. nie wzywa się powoda na podstawie art. 130 § 1 k.p.c. do usunięcia braków formalnych pozwu przez przedłożenie odpisu pozwu wraz z załącznikami oraz gdy sprawa rozpoznawana jest w postępowaniu uproszczonym przez złożenie pozwu na urzędowym formularzu.

Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 25 czerwca 2015 r., III CZP 33/15.

Przedstawione Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia zagadnienie prawne powstało przy rozpoznawaniu przez sąd okręgowy zażalenia powoda na zarządzenie przewodniczącego w sądzie rejonowym o zwrocie pozwu, którego braków, mimo wezwania, powód nie uzupełnił. Zarządzeniem tym powód został wezwany do uzupełnienia braków pozwu w terminie siedmiu dni pod rygorem jego zwrotu przez złożenie: podpisanego egzemplarza pozwu na urzędowym formularzu obowiązującym w postępowaniu uproszczonym, odpisu pozwu, załączników do pozwu i ich odpisów oraz wskazanie adresu pozwanego, a nadto w terminie 14 dni pod rygorem umorzenia postępowania do złożenia pełnomocnictwa, na które powołano się w elektronicznym postępowaniu upominawczym.

Sąd okręgowy stwierdził, że w razie przekazania sprawy na podstawie art. 50533 Kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.) z elektronicznego postępowania upominawczego do sądu właściwości ogólnej niezbędne jest nie tylko usunięcie braków wskazanych w art. 50537 § 1 k.p.c., ale także gdy pozew dotknięty jest brakami formalnymi na etapie jego wnoszenia do e-sądu, wdrożenie procedury naprawczej na podstawie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10338

Wydanie: 10338

Spis treści
Zamów abonament