Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przymusowa rozdzielność majątkowa metodą na dłużnika

08 stycznia 2016 | Prawo w biznesie | Piotr Furman

Jeśli wyrok sądu ustanawiający rozdzielność jest prawomocny, dalszym krokiem wierzyciela powinno być zajęcie przysługującego dłużnikowi prawa do podziału majątku wspólnego dłużnika 
i jego małżonka.

Jednym ze sposobów, w praktyce rzadko stosowanym, uzyskania przez wierzyciela zaspokojenia w razie niewypłacalności jego dłużnika jest ustanowienie przymusowej rozdzielności majątkowej dłużnika i jego małżonka. Zdarzają się bowiem sytuacje, kiedy z pozoru niewypłacalny dłużnik pozostaje w małżeńskiej wspólnocie majątkowej, dysponując prawem do majątku wspólnego, z którego bez ustanowienia rozdzielności majątkowej nie jest możliwa egzekucja długów.

Praktyka pokazuje, że przedsiębiorcy będący już w posiadaniu tytułu wykonawczego napotykają trudności na etapie windykacji należności od swoich kontrahentów. Dzieje się tak wówczas, gdy dłużnik nie ma żadnego majątku osobistego, majątek ten jest skutecznie obciążony bądź też niewystarczający na spłatę wszystkich zobowiązań dłużnika. Jednocześnie nie są odosobnione przypadki, gdy komornik ustala, że dłużnik dysponuje majątkiem, który objęty jest jednak wspólnością majątkową małżeńską dłużnika i jego małżonka.

Potrzebny jest dokument

W świetle obowiązujących przepisów nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika jest dopuszczalne jedynie wówczas, gdy wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że wierzytelność objęta tytułem egzekucyjnym powstała z czynności prawnej dokonanej za zgoda...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10338

Wydanie: 10338

Spis treści
Zamów abonament