Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mit założycielski narodu śląskiego

08 stycznia 2016 | Publicystyka, Opinie | Andrzej Krzystyniak
RAŚ dawno już zdominował dyskusję na temat Śląska – twierdzi autor
autor zdjęcia: Tomasz Jodłowski
źródło: Fotorzepa
RAŚ dawno już zdominował dyskusję na temat Śląska – twierdzi autor
Andrzej Krzystyniak
źródło: materiały prasowe
Andrzej Krzystyniak

Piewcy odrębności Ślązaków od Polaków nie bardzo potrafią uzasadnić, na czym owa odrębność miałaby polegać. Czy na bliższej identyfikacji z kulturą niemiecką, czy na niechęci do państwa polskiego – pisze historyk.

Prawie bez echa przeszła wiadomość o odrzuceniu przez Sejm obywatelskiego projektu uchwały o uznaniu grupy etnicznej Ślązaków. Zdumiewający jest fakt, iż reprezentantem grupy wnioskodawców był prof. Zbigniew Kadłubek, do niedawna lider listy wyborczej mniejszości niemieckiej w ostatnich wyborach parlamentarnych. Kadłubek w swoim wystąpieniu sejmowym uzasadniał, iż uznanie odrębności Ślązaków zbliży ich do Polski. Dotąd promotorzy powstania narodu śląskiego robili jednak wszystko, by się od Polski oddalić – kulturowo i mentalnie.

Zawłaszczanie historii

W uzasadnieniu projektu sejmowej uchwały mającej uznawać Ślązaków za mniejszość etniczną wnioskodawcy pokusili się nawet o stworzenie nowego mitu założycielskiego narodu śląskiego, który brzmiałby dosyć barwnie, gdyby nie fakt, iż – delikatnie mówiąc – nie ma na to żadnego naukowego dowodu. Zdaniem historyka Wojciecha Kempy, który jako jedyny opublikował recenzję uzasadnienia, jest to dziwaczna konfabulacja anonimowego autora.

Otóż zdaniem wnioskodawców: „Podwaliny dzisiejszej śląskiej wspólnoty etnicznej stworzyły plemiona śląskie z grupy plemion zachodniosłowiańskich, które w V wieku zajęły dorzecze środkowej i górnej Odry, opuszczone przez wcześniej gospodarujących tu Celtów i Germanów. O istnieniu śląskiej organizacji plemiennej w VIII...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10338

Wydanie: 10338

Spis treści
Zamów abonament