Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bierność po przywróceniu do pracy pozbawi rekompensaty

23 lutego 2016 | Dobra Firma | Anna Borysewicz

Wyrok przywracający pracownika na etat nie przesądza o tym, że firma będzie musiała wypłacić mu wynagrodzenie za czas pozostawania bez zajęcia. Aby je uzyskać, musi on zgłosić gotowość do podjęcia pracy w ciągu siedmiu dni od uprawomocnienia się tego orzeczenia.

- Pracownik, który został prawomocnie przywrócony na etat, domaga się wypłaty wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy. Czy należą mu się pieniądze, jeśli nie zgłosił gotowości do jej podjęcia, choć był zdolny do świadczenia pracy? – pyta czytelnik.

Wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, czyli za okres, w którym podwładnego nie wiązała umowa z pozwanym pracodawcą (od rozwiązania umowy do uprawomocnienia się wyroku), przysługuje pod warunkiem ponownego podjęcia u niego pracy. Wynagrodzenie to spełnia bowiem funkcję kompensacyjną, odszkodowawczą. Wypłacane jest w miejsce poborów, które podwładny otrzymałby za wykonaną pracę, gdyby w rezultacie wadliwego rozwiązania stosunku pracy nie doznał przeszkód w jej świadczeniu ze strony pozwanego pracodawcy. Jedyną przyczyną utraty prawa do pensji musi być więc wadliwe...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10377

Wydanie: 10377

Spis treści
Zamów abonament