Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Część emerytury uratuje zwrot nadwyżki

23 lutego 2016 | Dobra Firma | Zygmunt Łobejko

Dobrowolna wpłata na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych uchroni ubezpieczonego przed utratą świadczeń. Musi uregulować różnicę między uzyskanym przychodem a wyższą kwotą graniczną.

- W jaki sposób pracujący emeryci, którzy przekroczyli dopuszczalny limit przychodu, mogą zapobiec zawieszeniu wypłaty świadczenia przez ZUS? – pyta czytelnik.

Prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy oraz renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba, ulega zawieszeniu w razie osiągania przychodu przewyższającego 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez prezesa GUS. Tak stanowi art. 104 ust. 7 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 748, dalej: ustawa emerytalna).

W razie osiągania przychodu przekraczającego 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez GUS, nie wyższego jednak niż 130 proc. tej kwoty, ZUS zmniejsza świadczenie o kwotę przekroczenia, nie większą jednak niż aktualnie obowiązująca kwota maksymalnego zmniejszenia.

Co uszczupli

Za przychód wpływający na zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia uważa się ten stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne. Będą to też kwoty pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego oraz wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, wypłacanego na podstawie kodeksu pracy, a także świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10377

Wydanie: 10377

Spis treści
Zamów abonament