Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Udział w zysku zamiast podwyżki z korzyścią dla menedżera i spółki

09 maja 2016 | Podatki
Michał 
Wodnicki, doradca podatkowy 
i menedżer w dziale doradztwa podatkowego EY, zespół People Advisory Services
źródło: materiały prasowe
Michał 
Wodnicki, doradca podatkowy 
i menedżer w dziale doradztwa podatkowego EY, zespół People Advisory Services

Powiązanie wypłat premii dla pracowników z wynikiem firmy i traktowanie ich jako przychodów z kapitałów pieniężnych powoduje wzrost motywacji kadry, co ostatecznie przekłada się na przychody pracodawcy.

Efektywne wynagradzanie i motywowanie pracowników jest regularnie przedmiotem licznych dyskusji i analiz. Ma to oczywiście swoje głębokie uzasadnienie. Jak wskazują przeprowadzone badania sondażowe (Raport EY „Wzrost przedsiębiorstw przez wzrost płac", styczeń 2016 r. – www.ey-podwyzkadlawszystkich.pl), według polskich pracodawców najważniejszym aktywem współczesnych przedsiębiorstw jest kapitał ludzki – to ludzie tworzą wartość firm i są źródłem ich sukcesu oraz wzrostu. O takich pracowników należy zatem dbać, m.in. poprzez zapewnienie atrakcyjnej pensji oraz utrzymywanie ich wysokiej motywacji. Między innymi z tego powodu blisko 80 proc. polskich pracodawców chętnie podniosłoby płace swoim pracownikom. Przedsiębiorcy wskazują jednak, że istotnym ograniczeniem wzrostu pensji są zbyt wysokie obciążenia fiskalne, które podnoszą koszty zatrudnienia i zarazem obniżają wynagrodzenia netto pracowników. Jest to efekt tzw. klina podatkowego.

Równocześnie, pracodawcy często obawiają się, że wprowadzanie podwyżek (a więc również zwiększenie kosztów spółki) bez bezpośredniego wpływu na zwiększenie jakości pracy może doprowadzić do obniżenia marży lub spadku konkurencyjności ich przedsiębiorstw. Z tych samych powodów 93 proc. respondentów obecnie stosuje – obok płacy zasadniczej – systemy motywacyjne wykorzystujące wynagrodzenie zmienne w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10440

Wydanie: 10440

Spis treści
Zamów abonament