Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Warto przeanalizować skutki przystąpienia do cash poolingu

23 maja 2016 | Podatki
Michał
 Górniak
źródło: materiały prasowe
Michał
 Górniak
Przykład
źródło: Rzeczpospolita
Przykład

Najnowsze orzecznictwo w zakresie następstw podatkowych umowy o wspólnym zarządzaniu płynnością 
finansową może przełożyć się na wzrost obciążeń fiskalnych uczestników tej struktury. A to oznacza mniejsze 
korzyści z udziału w systemie.

Cash pooling pozwala na koncentrację środków finansowych kilku lub większej liczby podmiotów oraz kompensowanie nadwyżek tych środków wykazywanych przez jedne podmioty z niedoborami zaistniałymi u innych partycypantów umowy. Główną zaletą struktury cash poolingu jest to, że kalkulacja odsetek powstałych w wyniku ujemnych lub dodatnich sald na subkontach uczestników struktury następuje na podstawie jednego skonsolidowanego salda na rachunku głównym. Zwykle oprocentowanie rachunku skonsolidowanego w strukturze cash poolingu wiąże się z korzystniejszymi warunkami oprocentowania w zakresie sald dodatnich oraz ujemnych niż w przypadku rachunków indywidualnych.

Narzędzie optymalizacji

Instytucja cash poolingu ma również szerokie zastosowanie jako forma optymalizacji podatkowej oraz alternatywna do pożyczek metoda zwrotnego dokapitalizowania podmiotów w grupie kapitałowej. Na gruncie VAT panuje utrwalony pogląd, że czynności uczestnika, nawet jeśli otrzymuje on odsetki, nie stanowią świadczenia usługi w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Takie podejście znajduje również odzwierciedlenie w interpretacjach organów skarbowych, np. w interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi z 28 kwietnia 2015 r. (IPTPP2/4512-89/15-2/DS.). Czynności przeprowadzanych w ramach umowy cash poolingu nie można również zakwalifikować jako umowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10452

Wydanie: 10452

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament