Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Program 500+ może wpływać na pomoc z zakładu

09 czerwca 2016 | Praca i ZUS | Ewa Drzewiecka
Ewa
 Drzewiecka, dr nauk prawnych
źródło: materiały prasowe
Ewa
 Drzewiecka, dr nauk prawnych

Świadczenia wychowawczego nie należy uwzględniać, ustalając sytuację materialną rodziny pracownika 
do celów podziału środków funduszu socjalnego. Może to jednak uzasadniać różnicowanie wysokości wsparcia.

Od kilku tygodni pracodawcy zastanawiają się nad tym, czy środki z programu 500+ należy brać pod uwagę przy ocenie położenia pracownika, przyznając mu świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, nie wskazują jej też przepisy.

Jakie kryteria

Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z funduszu zależy od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu. Tak stanowi art. 8 ust. 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 111 ze zm.; dalej: ustawa o zfśs).

Nie oznacza to, że przy udzielaniu każdego świadczenia muszą być spełnione wszystkie kryteria socjalne. To charakter świadczenia wyznacza, czy decydująca w jego przyznaniu okaże się sytuacja życiowa, rodzinna czy materialna. Tak uznał Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyroku z 14 stycznia 2014 r. (III AUA 711/13). Dopuszczalne jest więc, że jedno ze świadczeń otrzymuje się tylko po zastosowaniu wyłącznie kryterium rodzinnego, np. bony towarowe z okazji świąt (tak jak w stanie faktycznym, którego dotyczył wyrok SA w Białymstoku).

Kryteria, od których zależy przyznanie określonej pomocy z zfśs, zawiera regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wskazuje, co należy brać pod uwagę oraz w jaki sposób trzeba to udokumentować....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10466

Wydanie: 10466

Spis treści
Zamów abonament