Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przerzucanie załogi i zawiłe struktury nie pozwolą oszczędzić na nadgodzinach

09 czerwca 2016 | Praca i ZUS | Rafał Krawczyk
Rafał Krawczyk, sędzia Sądu Okręgowego w Toruniu
źródło: materiały prasowe
Rafał Krawczyk, sędzia Sądu Okręgowego w Toruniu

Aby nie płacić za dodatkową pracę, firmy próbują ominąć te przepisy, stosując różne sposoby. Orzecznictwo dość skutecznie je jednak eliminuje. Zakazuje np. niedozwolonych form zatrudniania własnych pracowników na umowach cywilnoprawnych, dodatkowych umowach o pracę czy angażowania ich jako pracowników tymczasowych.

Jako pracownicy tymczasowi

Spółka planuje ograniczyć koszty związane z zatrudnianiem. Rozważa plan, aby wszystkim pracownikom produkcji wypowiedzieć warunki pracy co do wysokości wymiaru etatu. W wyniku tego wszyscy mają zostać zatrudnieni na pół etatu, jednocześnie te same osoby mają za pomocą agencji pracy tymczasowej zostać skierowane do tego zakładu jako pracownicy tymczasowi. W wyniku tej operacji spółka zaoszczędzi zarówno na płaceniu za nadgodziny, jaki na zasadniczych wynagrodzeniach etatowców. Czy to jest dopuszczalne?

Nie.

Zatrudnienie w taki sposób byłoby niezgodne z prawem. Zakazuje ono przyjęcia do pracy własnych pracowników również jako pracowników tymczasowych. Pamiętać należy o tym, że pracodawcą pracownika tymczasowego jest agencja pracy tymczasowej. Ona zatrudnia go w celu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika. Gdyby doszło do skierowania pracownika tymczasowego do firmy, która zatrudnia go już na podstawie umowy o pracę, ta sama osoba świadczyłaby identyczną pracę na podstawie dwóch różnych stosunków prawnych. Aby wyeliminować takie przypadki, art. 4 ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz 360) wprost zakazał wykonywania pracy na rzecz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10466

Wydanie: 10466

Spis treści
Zamów abonament