Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cyfrowa moc muzeów

13 czerwca 2016 | Życie Krakowa i Małopolski | Bartosz Klimas
Regionalna Pracownia Dygitalizacji współpracuje z 39 małopolskimi muzeami
źródło: materiały prasowe
Regionalna Pracownia Dygitalizacji współpracuje z 39 małopolskimi muzeami

Odcisk mezozoicznej ważki w wapieniu, żydowski pierścień zaślubinowy, pióro kardynała Karola Wojtyły – to tylko kilka z ponad tysiąca eksponatów zdigitalizowanych od 2013 roku w ramach Wirtualnych Muzeów Małopolski.

Autorzy przedsięwzięcia stawiają sobie za cel zachowanie dziedzictwa regionu w formie cyfrowej i udostępnienie go jak najszerszemu gronu odbiorców. Prezentacja w postaci trójwymiarowych wizerunków daje szanse na bardzo bliskie spotkanie, i to – co podkreślają muzealnicy – bez obawy o zniszczenie cennego przedmiotu czy naruszenie muzealnej etykiety.

Czasem te skarby kryją się w mało znanych muzeach, zatem dzięki digitalizacji mogą trafić do tych, którzy, być może, nigdy nie zobaczyliby ich na miejscu.

– Pierwszym zdigitalizowanym obiektem był święty Stanisław z Muzeum im. Ireny i Mieczysława Mazarakich w Chrzanowie – mówi „Rzeczpospolitej" Alicja Sułkowska-Kądziołka, kierownik Regionalnej Pracowni Digitalizacji. – A może to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10469

Wydanie: 10469

Spis treści

Oszczędności

Zamów abonament