Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nękanie podwładnego zakazane również w stosunkach służbowych

28 czerwca 2016 | Administracja | Małgorzata Jankowska

Kodeks pracy nie chroni poddanego mobbingowi policjanta. Może on jednak dochodzić roszczeń z tytułu naruszenia dóbr osobistych, na podstawie prawa cywilnego.

Pracownicy zatrudniani na podstawie kodeksu pracy (kp), którzy zostali poszkodowani wskutek mobbingu lub dyskryminacji mogą dochodzić od pracodawcy roszczeń odszkodowawczych. W szczególności mogą się domagać finansowego zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, jeżeli wskutek mobbingu doznali rozstroju zdrowia, lub odszkodowania w razie rozwiązania z powodu mobbingu umowy o pracę. Przy czym za mobbing, zgodnie z definicją zawartą w art. 94 3 § 2 kp uważa się działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Takich regulacji nie ma w ustawie o Policji. Zresztą w ustawach pragmatycznych innych służb mundurowych podobnie. Wyjątkiem jest ustawa o Służbie Więziennej, w której wprost zapisano, że przełożony jest obowiązany przeciwdziałać mobbingowi, a przepisy art. 943 kp stosuje się odpowiednio. Mogłoby to sugerować, że funkcjonariusze innych służb pozbawieni są ochrony przed tym negatywnym zjawiskiem. Tak jednak nie jest.

Policjant to nie pracownik

Nie ma wątpliwości, że policjant nie może być uznany za pracownika w rozumieniu kodeksu pracy. Stosunki służbowe służb...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10482

Wydanie: 10482

Spis treści
Zamów abonament