Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umowa próbna także po zleceniu

28 czerwca 2016 | Dobra Firma | Sebastian Kryczka
Umowa próbna nie może trwać dłużej niż trzy miesiące
źródło: 123RF
Umowa próbna nie może trwać dłużej niż trzy miesiące

Cywilnoprawny kontrakt i późniejszy krótki etat mogą obejmować taki sam charakter pracy. Najważniejsze jest poznanie kwalifikacji zatrudnionego i jego umiejętności. Ocena przydatności po wcześniejszym sprawdzeniu może być kontrowersyjna tylko według zasad współżycia społecznego.

Od 22 lutego 2016 r. celem umowy na okres próbny jest sprawdzenie kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia po to, aby wykonywał określoną pracę. Tak wskazują znowelizowane przepisy kodeksu pracy. Czy jednak szef może zastosować taką umowę, gdy wcześniej zatrudniał tę samą osobę na kontrakcie cywilnoprawnym przy analogicznych zadaniach jak te, które mają być wykonywane w okresie próbnym?

W praktyce zatrudnienie nie ogranicza się tylko do stosunku pracy na umowach etatowych. Pracę wolno wykonywać też na podstawie rozwiązań elastycznych, niepodlegających kodeksowi pracy. Chodzi o tzw. umowy cywilnoprawne, takie jak zlecenie czy o dzieło. To legalne formy zatrudnienia regulowane przez kodeks...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10482

Wydanie: 10482

Spis treści
Zamów abonament