Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Terminu ulopu nie wolno odkładać w nieskończoność

30 czerwca 2016 | Praca i ZUS
Karol Lankamer
źródło: materiały prasowe
Karol Lankamer

Jeśli pracownik nie rozpocznie zaległego urlopu najdalej 30 września następnego roku kalendarzowego, szef popełnia wykroczenie. Grozi mu za to mandat, nawet jeśli powodem tej sytuacji jest postawa opornego etatowca.

Karol Lankamer

Urlopy wypoczynkowe należą do zagadnień najczęściej kontrolowanych przez Państwową Inspekcję Pracy, gdyż regulujące je przepisy budzą wiele wątpliwości. Świadczy o tym m.in. to, że blisko 10 proc. porad prawnych udzielonych przez PIP w 2014 r. dotyczyło właśnie tej problematyki.

Sprawy płatnego wypoczynku były ponadto przedmiotem 2,3 proc. skarg, które wpłynęły do PIP w 2014 r. Tak wynika ze sprawozdania Głównego Inspektora Pracy z działalności PIP w 2014 r.

Z drugiej strony spośród 283,7 tys. wniosków w wystąpieniach wydanych w tym samym okresie przez inspektorów 6,5 tys. dotyczyło problemów związanych z ustalaniem wymiaru i udzielaniem urlopu wypoczynkowego. Choć nie są one priorytetem dla PIP, to w 2015 r. inspektorom udało się wyegzekwować wykorzystanie zaległych wakacji przez 13,4 tys. pracowników różnych branż (źródło: informacja o wynikach działalności PIP za 2015 r.).

Przyczyn tego można upatrywać w środkach prawnych dostępnych inspektorom. Te przy nieprawidłowościach urlopowych ograniczają się zasadniczo do skierowania wystąpienia lub polecenia. Tylko w dwóch przypadkach kontrolujący będzie mógł karać mandatem. Jednocześnie uchybienia związane z udzielaniem urlopu czy ustalaniem jego wymiaru są łatwe do stwierdzenia, stąd badanie tego zagadnienia zazwyczaj przebiega sprawnie....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10484

Wydanie: 10484

Spis treści
Zamów abonament