Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wzmocnijcie strefę euro, zamiast ją rozwiązać

18 lipca 2016 | Ekonomia | Maciej Krzak
autor zdjęcia: Radek Pasterski
źródło: Fotorzepa

Dalsza integracja w postaci stworzenia unii fiskalnej usunie najistotniejszy brak strefy wspólnej waluty – pisze profesor Uczelni Łazarskiego.

Brexit zachęca do refleksji nad przyszłością strefy euro i Unii Europejskiej. Reformy strefy wspólnej waluty utknęły w miejscu, raport pięciu prezydentów sprzed roku pokrywa się kurzem, tymczasem pojawiają się silne głosy, żeby strefę rozwiązać. Uważam, że należy postąpić wręcz przeciwnie: uzupełnić wspólny obszar walutowy o brakujące elementy i instytucje, które zniwelowałyby i tak znikome dziś prawdopodobieństwo jego rozpadu.

Co to jest optymalny obszar walutowy

Słabość strefy euro polega na tym, że nie była optymalnym obszarem walutowym już w momencie powstania. Do wyboru jej członków zastosowano inne kryteria niż te związane z teorią optymalnych obszarów walutowych (OOW). W dodatku w przypadku kilku państw nominalne kryteria konwergencji makroekonomicznej zostały naciągnięte.

Duży obszar walutowy jest pożądany, bo zwiększa użyteczność pieniądza. Jest on wszędzie przyjmowany. Z tego punktu widzenia najlepiej byłoby, gdyby na świecie istniała tylko jedna waluta. Jednak z drugiej strony rosną wtedy koszty niedopasowania do siebie gospodarek np. pod względem PKB lub preferencji dotyczących inflacji.

Optymalny obszar walutowy to taki, kiedy krańcowa korzyść z powiększenia strefy wspólnej waluty zrównuje się z krańcowym kosztem. W latach 60. opracowano kilka kryteriów optymalności: mobilność siły roboczej (Mundella),...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10499

Wydanie: 10499

Spis treści
Zamów abonament